Programjaink 2023-ban

2023. november 13. Őszi szakmai napunk

Helyszín: Szentes Városi Könyvtár Gyermekkönyvtár (Szentes, Petőfi S. u. 1.)
 Részletes program:
 9.45: Regisztráció
 10.15: Köszöntők: Szekeres-Dancsó Mónika igazgató, Móra József képviselő, Szecseiné Pápay Judit   szekcióelnök
 10.25:
 Pintérné Horváth Anikó gyermekkönyvtáros csoportvezető köszöntője és a könyvtár bemutatása
 10.40: Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola előadása
 10.45: „Keresek egy könyvet … a felhőkről, de képes legyen!” – gyermekirodalmi adatbázisok a   gyermekkönyvtárosok szolgálatában: Bemutatja Bakó Katalin elnökségi tagunk, könyvtárostanár,   magyar tanár (AKG könyvtára, Budapest)
 11.35: A 2023-as VándorBagoly díj átadása
 A laudáció ismertetése, a díjazottak rövid bemutatkozása
12.00: Szendvicsebéd, beszélgetés
12.40: Könyvtárhasználati vetélkedő c. foglalkozás - levezetik: a gyermekkönyvtárosok
13.40: A két könyvtár épületeinek megtekintése és városnézés
Szakmai napunkról a beszámolót itt olvashatjátok! Képek a Galériában
 
 

VándorBagoly díj

2012-ben a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Gyermekkönyvtáros Szekciójának vezetősége megalapította a VándorBagoly díjat.

A szobor elvándorolt hozzánk Bulgáriából, és hozta magával azt a nemzetközi üzenetet, hogy mennyire fontos az olvasás, a könyv szeretete, és mekkora a felelősségünk a jövő generációjával szemben. Ezután minden évben tovább „repül” egy gyermekkönyvtárba, oda, ahol ezt az üzenetet a legszínvonalasabban, legkreatívabban adják tovább a gyermekeknek.

A VándorBagoly díj átadása minden évben a Gyermekkönyvtáros Szekció őszi szakmai napján kerül átadásra. Jár hozzá egy Titkok Ládája is, melybe a gyermekolvasók rejthetik titkos üzeneteiket. 

2023. Bagolyröptetés.

Rendhagyó volt ez az alkalom, mert bizony a bíráló bizottságnak nem volt könnyű dolga, ahogy elmondták, ilyen nehezen még döntés nem született meg. 11 gyermekkönyvtárra érkezett jelölés. Végül úgy döntöttek, hogy Baglyunk a szentendrei Hamvas Béla Pest megyei Könyvtár gyermekkönyvtárában fog repülni a Titkok Ládájával együtt. Ott Kovács-Buday Zsuzsanna, Eöry Brigitta, Kovács Kira gyermekkönyvtárosok fogják egy éven keresztül bemutatni neki munkájukat. Mindannyian eljöttek erre az alkalomra és boldogan vették át a díjat. Mint említettem, a bíráló bizottságnak igen nehéz dolga volt, így úgy döntöttek, hogy Elismerő Oklevelet is adnak, méghozzá a gyomaendrődi Határ Győző Városi Könyvtár gyermekkönyvtárának, melyet Dinyáné Bánfi Ibolya intézményvezető vitt haza könyvtárába. Az idén a Babilon Kiadótól kaptunk ajándék könyveket, melyet a győztes könyvtáraknak ajánlott fel a kiadó.

Gratulálunk a győzteseknek!

Laudáció itt olvasható! 

VándorBagoly díj:

Hamvas Béla Pest megyei Könyvtár gyermekkönyvtára

Kovács-Buday Zsuzsanna, Eöry Brigitta, Kovács Kira

Elismerő oklevél:

A gyomaendrődi Határ Győző Városi Könyvtár gyermekkönyvtára

Dinyáné Bánfi Ibolya intézményvezető

 

  

2023. szeptember 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, Könyvtáros Klub

- Nyisd fel a mesék feneketlen kincsesládáját! - szólt a szlogen, és a szolnoki Verseghy Könyvtár könyvtárosai máris mesével   léptek be ebbe a birodalomba. Miközben a felnőtteknek bemutatták a meseposztó használatának módszerét, a gyerekek   interaktívan bekapcsolódhattak a mesébe, sőt még az Állatkertbe is eljuthattak. A három kismalac bábjai is életre keltek. A MKE   Gyermekkönyvtáros Szekció asztalánál pedig nagy lelkesedéssel olvasómanókat készítettek, a manó kezében lévő könyvre kedvenc   írójukat, könyvcímüket írták. Vagyis inkább a szülők, mert elég mini közönség érkezett hozzánk, de így kitűnő közös családi   programmá vált. Persze maradtunk a további előadásokon, programokon is, színvonalas, tartalmas napot zártunk. Jövőre Veletek   ugyanitt!

 

- A Könyv: Híd - Olvasó gyermekből olvasó felnőtt"- (Nem) olvasnak   a  kamaszok?! kerekasztal beszélgetés a kamaszok olvasási   szokásairól címmel az egyik legizgalmasabb beszélgetés volt a   Könyvfesztiválon. Dienes Éva a FSZEK Sárkányos Gyerekkönyvtár   vezetője moderálta a beszélgetést Balázs Eszter Annával (Lampion   könyvek, főszerkesztő); Péczely Dórával (Tilos az Á Könyvek   főszerkesztő) és Miklya Luzsányi Mónikával (író, teológus)   beszélgettünk. Sok minden szóba került: a népmesék és a kamaszok, a   képregények, a hatmásodperces figyelem, kedvenc sorozatok, a jobbnál   jobb történetek kincsestára, a könyvtárak jelentősége és a tiltott   gyümölcs piacnövelő hatása. A közönség fiatal tagjai pedig elárulták   nekünk, milyen könyveket olvastak és mit kellene a kiadóknak   megjelentetni

.2023. július 13-15. MKE 54. Vándorgyűlés

Beszámoló itt olvasható szekcióülésünkről!

 Részletes program

 2023. július 14.

 Közkönyvtári Egylet – Gyermekkönyvtáros Szekció

10:00 – 16:00

Helyszín: TMJV József Attila Könyvtár

A program moderátora: Haszonné Kiss Katalin (elnök, Közkönyvtári Egylet)

10:00-10:30        Közösségépítés

Előadó: Gyenes Zsuzsa (Közösségfejlesztők Egyesülete közösségfejlesztő, közművelődési szakember)

   Klasszikus szereposztásban a könyvtáros szolgáltat, a látogató pedig igénybe veszi a szolgáltatást. Előadásomban olyan példákról mesélek, amelyekben nem klasszikus a szereposztás: az intézmény úgy ad teret ad egy közösségi programnak (és legfőképp a programot megelőző folyamatnak), hogy annak nem igénybe vevői, hanem alkotó közreműködői a „látogatók”, a könyvtáros pedig a folyamat támogatójává válik. Bemutatom a közösségi alapú szolgáltatás koncepcióját is – leginkább azért, mert ennek megértésével tudjuk felvenni a szemüveget, amelyen keresztül ez a másfajta szereposztás természetesnek, és egy izgalmas, közös tanulásnak látszik.

10:30-11:00        Élménykönyvtár – újítás és tapasztalat a könyvtárosi munkában és attitűdben

Előadó: Komló-Szabó Ágnes (Bródy Sándor Könyvtár, hálózati csoportvezető)

   Az előadás a könyvtár és a pozitív élmény fogalmát kapcsolja össze. Gyakorlati tapasztalatokra épít, ezeket mutatja be. Az Élménykönyvtár szemléletének központi eleme, hogy könyvtárhasználó és könyvtáros egyaránt érezze jól magát a könyvtárban. Hogyan lehet a tapasztalatokat, újításokat, önismeretet, kreativitást, kapcsolatokat, kapcsolódásokat, meséket, kortárs irodalmi alkotásokat ennek érdekében jól használni, milyen inspiratív lehetőségek vannak mindezekben.

11:00-12:20        Beszélgetés az elhangzottakról a Vándorbagoly díj nyerteseinek bevonásával

12:00-12:20        „Szivü(n)kben szép zöld tüzek égnek” – Bemutatkozik a TMJV József Attila Könyvtár gyermekrészlege

Előadó: Suller Ildikó, a gyermekrészleg vezetője

14:00-15:00        Békés Pál: Lomtalanítás a Fehérlófia utcában – drámapedagógiai foglalkozás

Vezeti Mikolasek Zsófia, igazgató

(Erre a foglalkozásra gyermekrészlegben kerül sor az ebéd után)

 

2023. március 9.

Tisztújítás és tavaszi szakmai nap

Helyszín: FSZEK VI.ker. Terézvárosi Gyermekkönyvtár 

A beszámolót készítette: Szecseiné Pápay Judit

Március 9-én végre meg tudtuk tartani az esedékes taggyűlésünket jelenléti módban. Szép számmal megjelentek - több mint kétharmad - a szekció tagjai. Helyszín, mint más több alkalommal is, a FSZEK Liszt Ferenc téri Gyermekkönyvtárában volt.

A program keretében először a vendéglátó könyvtár mutatkozott be. Szenáky Zsuzsanna mesélt arról, hogy hogyan vette át a könyvtárat Kaszás Veronikától, aki anyai örömök elé nézett. Nem volt számára ismeretlen a könyvtár élete, hiszen ott dolgozott néhány órában Veronika keze alatt. A vírus-helyzet után több mindent megtartott a hagyományokból, de természetesen a saját egyéniségét is belevitte a programokba. Így továbbra is szívesen látogatják az olvasók a könyvtárat. Visszatértek a kedvelt terembérléssel megvalósított születésnapi rendezvények. Újdonság a Goethe Intézet és az ELTE Pop-up Scholl felajánlása, melynek keretében ukrán nyelvű gyermekkönyveket kapott a könyvtár.

Szenáky Zsuzsanna

Előadásának prezentációja: https://prezi.com/view/nbFk2k8TingDddaOYaBA/

A bevezető előadás után elkezdődött a taggyűlés. Annak rendje és módja szerint elhangoztak a beszámolók, a beszámolók elfogadása. A következő program a tisztújítás volt, mely szintén a szabályzat szerint történt. Az eredmény a következőképpen alakult: Az elnök továbbra is dr. Szecseiné Pápay Judit lett. A vezetőség tagjai Bakó Katalin, Bencsikné Kucska Zsuzsanna, Budavári Klára – aki az alelnöke és tanácsi képviselője lett a Szekciónak -, Haszonné Kiss Katalin, Tóthné Szomolya Ágnes, Törökné Antal Mária. Póttag: Kalincsákné Molnár Zsuzsanna. Az ellenőrző bizottság elnökének ismét Karakasné Kőszegi Katalint választotta a tagság. Tagok: Miklós Katalin és Vári Ildikó. Póttag Nagy Zsuzsanna.


A protokoll után ismét érdekes előadások következtek. Először a FSZEK Sashalmi Könyvtárának csodálatos egyénisége, Muntyán Barbara mesélt a könyvtára programjairól, a vírushelyzet pozitív hatásairól, hiszen sok új alkalmazást tanulhatott meg minden könyvtáros, valamint egyes programokat – amik engedik – online és jelenléti hibrid megoldással is megvalósíthatók; így, aki nem tud személyesen elmenni valami akadályoztatás miatt, azok sem maradnak le a programról. Barbaráék ezt bizony ki is használják. A teljes lakosság látogatja programjaikat: a babáktól a nagymamákig megtalálják nem csak a nekik megfelelő olvasmányt, de programokat is – nappal és éjjel, bent és kint. A hagyományos könyvtárbemutató foglalkozástól a tematikus, rendhagyó órákon át a táborokig, kézműves foglalkozásokig igen színes a paletta. Ahogy Barbara mondta, mindent megtesznek azért, hogy olvasót szerezzenek: író - olvasótalálkozók, játékok, „matatófal”, meglepetés könyvek várják az ide betérőket. A kellemes udvarukat is kihasználják egy-egy programra.

Muntyán Barbara

Előadásának videója: /files/colorfulcreativesocialmediabrainstormpresentation.mp4

Majd egy másik gyermekkönyvtáros egyéniség következett: Varga Lilla, aki szintén a FSZEK tagkönyvtárában, méghozzá az Üllői úti könyvtárának könyvtárosa. Ő a gyerekek mellett külön hangsúlyt fektet a tini korosztályra a Kikötőben. A baba-mamáknak szóló Kerekítő foglalkozásoktól a szabadulós játékokig nagyon színes programmal várják az egyéni látogatókat, közoktatási csoportokat, baráti társaságokat. Pl. a Manófaktúrában az év során feldolgozták a János Vitéz fejezeteit; bemutatták a Landerer-féle nyomdagépet; a népmese kincstártól, a hagyományos tematikus foglakozásokon át a robotikáig nagyon sok programmal várják a gyerekeket, családokat. A könyvek csoportosítása az olvasói igényeknek megfelelően: nem kőbevésett, hogy csak a szak és szépirodalom csoportja létezhet egy könyvtárban. Külön jelölik (Zöldpöttyös könyvek) az olvasók kedvenceit – olvasói ajánlatra. Külsőségek is fontosak: Mesesziget, Kikötő. Helye van a csendes elvonulásnak, csoportos foglalkozásoknak, tanulásnak, baráti társaságoknak.

Varga Lilla

Előadásának prezentációja: https://docs.google.com/presentation/d/1gsgcUntG9daO_eiE0NsZ3afBmcbndvZ_fMVTV5UU1GE/edit?usp=sharing

Ezen a napon eleget tettünk az előírásnak: taggyűlés, vezetőség választás; valamint három nagyszerű fővárosi könyvtárral és könyvtárossal ismerkedhettünk meg, az általuk előadottak ötleteket adhattak, hogy mindenki hazatérve beépítse az ott hallottakból, amit magáénak érez, ezzel is frissítve könyvtára szolgáltatásait.

Ez az oldal a SPEEDPAGE weboldal készítővel készült